Noaptea Albă a Filmelor Românești la București și Cluj-Napoca

Noaptea Alba a Filmului Romanesc

În doar câteva ore, în nouă locații din București și Cluj începe maratonul anual al filmelor românești, ajuns la ediția a 10-a. Proiecțiile din cadrul evenimentului Noaptea Alba a Filmului Românesc vor debuta, în Capitală, la ora 18.00 și în Cluj-Napoca la 19:30 și se vor încheia după 2.00, înspre dimineață. Spectatorii vor avea ocazia să-i întâlnească pe unii dintre actorii și regizorii celor mai așteptate filme ale toamnei, la finalul proiecțiilor.

Fără multe alte povești, vă las mai jos programul complet el evenimentului, inclusiv filmul surpriză de anul acesta:

Programul evenimentului

BUCURESTI

Cinema Muzeul Țăranului Român – Open Air (intrare liberă)

  • 22.30 Parking (r. Tudor Giurgiu, 110’)
  • 00.30 Moromeții 2 (r. Stere Gulea, 109’)

Cinema Elvire Popesco (intrare cu bilet – Eventbook.ro & Casierie)

  • 18.30 Arest (r. Andrei Cohn, 126’) Q&A Iulian Postelnicu
  • 21.15 Monștri. (r. Marius Olteanu, 116’) Q&A cu Judith State, Șerban Pavlu, Claudiu Mitcu
  • 23.45 FILM SURPRIZĂ – MO Q&A cu Dana Rogoz și Radu Dragomir

Amfiteatru TNB (intrare cu bilet – Mystage.ro)

  • 20.30 La Gomera (r. Corneliu Porumboiu, 93’) Q&A cu Rodica Lazăr, George Piștereanu, Istvan Teglas
  • 22.30 Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan, Claudiu Mitcu, 70’) Q&A cu Mihai Mincan și Claudiu Mitcu
  • 00.00 Alice T. (r. Radu Muntean, 105’)

Rezidența BRD Scena 9 (intrare liberă)

  • 20.00 Nu e nimeni acasă (r. Andrei Udișteanu, 2019, 41’)/ Învierea Domnului Constantin (r. Cornel Brad, 45’) Q&A Cristi Delcea, Cornel Brad
  • 22.00 Timebox (r. Nora Agapi, 75’)
  • 23.30 Un om la locul lui (r. Hadrian Marcu, 93’)

Teatrul Apollo111 (intrare liberă)

  • 18.00 Distanța dintre mine și mine (r. Mona Nicoară, Dana Bunescu, 89’)
  • 20.00 Să nu ucizi (r. Gabi Virginia Șarga, Cătălin Rotaru, 115’)

J’ai Bistrot (intrare liberă)

  • 20.00 Cap și Pajură (r. Nicolae Constantin Tănase, 80’)
  • 21.45 Scurtmetraje românești din selecția TIFF 2019 – I (116’)

Goethe Institut – Pavilion 32 (intrare liberă)

  • 19.30 Moon Hotel Kabul (r. Anca Damian, 90’)
  • 21.15 Scurtmetraje românești din selecția TIFF 2019 – II (116’)

Fabrica Gastropub (intrare liberă)

  • 20.00 Scurtmetraje românești din selecția TIFF 2019 – I și II (232’)

CLUJ-NAPOCA

Cinema Victoria (bilete pe CinemaVictoria.ro & la casierie)

  • 19.30 Arest (r. Andrei Cohn, 126’)
  • 21.45 Monștri. (r. Marius Olteanu, 116’)
  • 00.00 Parking (r. Tudor Giurgiu, 110’)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *