VIDEO: Masterclass despre film cu Alfred Hitchcock

Există multe feluri de regizori de film, de la regizori care ştiu cum să lucreze cu actorii până la regizorii care ştiu cum să creeze scene perfecte din punct de vedere vizual. Dar există şi regizori care îşi construiesc filmele cu precizia unui ceas elveţian, regizori care stăpânesc tehnica la perfecţie, regizori ale căror filme îmbină perfect toate elementele cinematografiei. Iar patriarhul acestor regizori este nimeni altul decât „maestrul suspansului” Alfred Hitchcock.
Regizorul şi-a aplicat cunoştinţele nelimitate despre lumea filmului în timpul îndelungatei sale cariere, iar interviurile în care povestea felul în care a gândit diferitele scene din filmele sale de succes sunt „must-see” pentru orice pasionat de film şi de tehnicile acestei arte. De data aceasta vom vedea mai jos un Masterclass de o ora şi jumătate, înregistrat în 1976, înaintea lansării lui Family Plot, filmul final al lui Hitchcock.
Masterclasul a fost înregistrat la apusul carierei lui Alfred Hitchcock şi asta se vede din felul în care răspunde întrebărilor. Veţi vedea ce spune regizorul despre lucrul cu actorii, despre cum scrie un scenariu, de ce pune totul pe hârtie (aici e vorba de storyboarding), de ce nu este un fan al improvizaţiei pe platouri şi mai ales ce înseamnă să găseşti actorul potrivit pentru un anumit rol. Dar şi care este diferenţa între un film de tip mistery şi unul de suspans. Dar mai bine vă las o oră şi jumătate în companie lui Alfred Hitchcock.
Bonus, deşi v-am mai prezentat într-un articol anterior ceea ce spune Alfred Hitchcock despre montajul unui film şi cum acesta poate schimba perspectiva spectatorului asupra a ceea ce vede pe ecran. Dar mai bine îl lăsăm pe maestru săvă explice despre efectul Kuleshov: